Jaki odkurzacz do domu ?
   01/04/2019 13:23:30    0 Komentarzy
Jaki odkurzacz do domu ?

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie czystości w domu bez odkurzacza. Niezależnie od tego, czy w naszym domu dominują dywany i wykładziny, czy parkiet, odkurzacze idealnie nadają się do usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jednak już pierwsza wizyta w sklepie uświadomi nam, że kategoria tego typu sprzętu jest bardzo rozbudowana i podjęcie decyzji jaki odkurzacz wybrać, nie jest łatwa. Wybrać odkurzacz do paneli, czy odkurzacz pionowy bezprzewodowy? A może odkurzacz z filtrem wodnym? Sprawdźmy więc, jaki odkurzacz będzie dla nas najlepszy.

Rodzaje odkurzaczy i ich zastosowanie

Na rynku spotkać możemy modele tradycyjne czyli odkurzacze bezworkowe i odkurzacze workowe oraz te bardziej zaawansowane czyli odkurzacze piorące i odkurzacze wodne.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników, zwłaszcza tych posiadających dzieci bądź domowe zwierzęta cieszą się odkurzacze pionowe. Poniżej najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy.

    odkurzacze workowe – najpopularniejszy typ odkurzaczy. Zabrudzenia są w nim zbierane do worków płóciennych lub papierowych,
    odkurzacze bezworkowe – równie popularny jest także odkurzacz bezworkowy lub inaczej cyklonowy. Jego posiadacz nie musi wymieniać worków, gdyż zanieczyszczenia zbierane są w plastikowym zbiorniku,
    odkurzacze wodne – model wyposażony w filtr wodny, który gromadzi zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą,
    odkurzacze piorące – bardzo wszechstronne modele z funkcją prania, które z łatwością usuną zanieczyszczenia, plamy z dywanów, a także zbiorą rozlane płyny,
    odkurzacze pionowe – występują w dwóch wariantach – przewodowym i bezprzewodowym ze stacją dokującą. W obydwu przypadkach rączkę odkurzacza trzymamy w dłoni, a szczotka odkurza podłogę – nie ciągniemy więc odkurzacza za sobą,
    odkurzacze ręczne – niewielkich rozmiarów odkurzacze, które pozwolą bez problemu dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zarówno w domu jak i samochodzie. Brak kabli jest sporym udogodnieniem.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu. Nie płacimy za worki. Problem pojawia się jednak przy jego opróżnianiu. Trzeba mieć sporą wprawę, żeby przy przesypywaniu nieczystości z pojemnika do worka, kurz nie wydostał się na zewnątrz.

Zwrócić na to uwagę powinny szczególnie osoby ze skłonnościami do alergii, które w szczególności powinny unikać takich sytuacji. Jeśli jednak bez kłopotu radzimy sobie z opróżnianiem pojemnika, to odkurzacze bezworkowe będą strzałem w dziesiątkę.

Zwróćmy też uwagę na kwestię siły ssania. W odkurzaczach workowych najczęściej spada ona wraz z napełnianiem się worka. W odkurzaczach bezworkowych ten problem jest znacznie mniej odczuwalny.

Odkurzacz piorący – czym się cechuje?

Odkurzacz z funkcją prania jest zazwyczaj droższy od swego klasycznego odpowiednika, ale warto rozważyć jego zakup. Zwłaszcza że obecnie na rynku dobrej jakości odkurzacz piorący bez kłopotu kupimy w cenie poniżej tysiąca złotych.

Poza tym jego funkcjonalność zdecydowanie jest tego warta. Odkurzacze piorące są zazwyczaj dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większe od klasycznych urządzeń, a dodatkowo do ich uruchomienia trzeba wykonać dość dużo czynności związanych z ich eksploatacją.

Odkurzacz wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz zbiorniczek na detergent. Woda zmieszana z detergentem nanoszona jest na dywan. Za pomocą specjalnej szczotki należy wyszorować dywan. Następnie odkurzacz wciągnie nadmiar wody, piany i detergentu. Jest to bardzo efektywny i skuteczny sposób na sprzątanie.

Czym cechuje się odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe szybko zyskują na popularności. Tego typu urządzenia nie ciągniemy za sobą. Trzymamy rączkę w dłoni i pchamy go przed sobą. Tańsze modele tych odkurzaczy ograniczają swoją rolę tylko od zbierania kurzu.

Modele droższe są bardziej wszechstronne. Mogą zmienić się w mały odkurzacz ręczny do kanap, czy szafek, lub też pełnić funkcję mopa, czyszcząc na mokro. Odkurzacz z mopem pomoże nam błyskawicznie umyć podłogę. Odkurzacze pionowe występują zarówno w wersjach przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Moc odkurzacza?

Jedną z kluczowych cech pomagającą w podjęciu decyzji jaki odkurzacz wybrać, jest jego moc. Zdecydowanie najniższą moc mają odkurzacze akumulatorowe. W ich przypadku siły ssania starczy co najwyżej na zebranie okruszków z kuchennego blatu, czy piasku z tapicerki samochodowej.

Urządzenia, które chcemy stosować do odkurzania paneli i parkietów powinny mieć około 650W. Jeśli w naszym domu mamy w większości dywany i wykładziny, trzeba wybrać odkurzacz co najmniej o mocy 750W do 800 W. Zapewni on odpowiednią siłę ssania do ich oczyszczenia.

Jeśli w domu mamy dywany z długim włosiem, a na dodatek mamy zwierzęta, które pozostawiają swoją sierść, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z turboszczotką lub odkurzacz z elektroszczotką o mocy silnika min. 850W.

Rodzaje filtrów w odkurzaczach

Filtr powietrza to ważna cecha, na którą musimy zwrócić uwagę stojąc przed dylematem jaki odkurzacz wybrać. Z pewnością chcemy uniknąć sytuacji, gdy część kurzu, która została wciągnięta do odkurzacza, wydostała się po jego drugiej stronie.

    mikrofiltr – cienka warstwa włókniny zapewniająca jedynie podstawową ochronę przed kurzem,
    filtr HEPA – wykonany  ze szkła spiekanego, zapewniający bardzo wysoki poziom filtracji. Poziom ten jest skalowany cyframi. Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H13. Gwarantuje on doskonałą ochronę przed kurzem. Polecany jest w przypadku osób ze skłonnościami do alergii,
    filtr wodny – zanieczyszczenia i kurz gromadzone są w specjalnym pojemniku z wodą.

Odkurzacz z filtrem HEPA – dla kogo?

Jeśli interesuje nas najlepszy odkurzacz, gwarantujący doskonałą filtrację powietrza, to postawmy na urządzenie wyposażone w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – najlepiej HEPA H13. Powinni się nim zainteresować przede wszystkim alergicy oraz osoby mające problemy z układem oddechowym – na przykład astmatycy.

Więcej o funkcjonalności filtrów HEPA przeczytasz w Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Jest to też dobry odkurzacz do domu z psem lub kotem. W przypadku alergii na sierść zwierząt wysoki stopień filtracji będzie bardzo pomocny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jeśli wiemy już jakie funkcjonalności powinien posiadać nowoczesny odkurzacz, ale wciąż nie wiemy jaki odkurzacz wybrać, to warto zwrócić uwagę na pozostałe jego cechy.

    głośność – najcichsze obecnie odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. To szum, przy którym można normalnie rozmawiać, a w pewnych przypadkach nawet pozwolić komuś zasnąć w sąsiednim pokoju. Cichy odkurzacz przyda się szczególnie gdy mamy małe dzieci,
    pojemność – mały odkurzacz będzie wystarczający do dwuosobowego mieszkania, ale przy większej powierzchni, np. w domu worek powinien mieć pojemność co najmniej 3,5 litra
    długość kabla – odkurzacze z długim przewodem pozwolą na łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania, bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek,
    waga – chociaż odkurzacz spoczywa w trakcie pracy na podłodze, to jednak jego przesuwanie może być męczące. Niska waga urządzenia ułatwia korzystanie z niego np. przez starsze osoby,
    dodatkowe wyposażenie - turboszczotka – jest zazwyczaj dodatkowym  dodatkowe wyposażeniem,   turboszczotka wirując „czesze” odkurzane powierzchnie. W ruch wprawia ją pęd powietrza wytwarzany przez odkurzacz.

Udostepnij artykuł

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz