Żelazko czy generator pary ?
   01/04/2019 13:23:30    0 Komentarzy
Żelazko czy generator pary ?

Coraz więcej osób decyduje się na prasowanie z wykorzystaniem pary. Prasowanie parą jest znacznie szybsze i efektywniejsze niż czynność ta wykonywana wyłącznie w oparciu o wysoką temperaturę i nacisk stopy. Większość żelazek ma już opcję użycia pary. Jednak tylko droższe modele wyposażone są w stacje parowe.  Co daje stacja parowa i jaka stacja parowa okaże się najlepsza dla naszych potrzeb?

Co to jest stacja parowa? Jak działa stacja pary?

Często osoby decydujące się na prasowanie parą zadają sobie pytanie – stacja parowa czy generator pary? Tak naprawdę pytanie to powinno brzmieć – stacja parowa czy żelazko parowe, ponieważ generator pary to po prostu inaczej nazwana stacja parowa. Część producentów generatorami pary nazywa żelazka parowe, ale należy wyraźnie odróżnić te dwa urządzenia.

W stacji parowej zbiornik na wodę nie jest umiejscowiony w żelazku. Woda znajduje się w osobnym pojemniku, w którym umiejscowiony jest też bojler, który podgrzewa ją i zamienia w parę. Para ta jest następnie pompowana do żelazka przez odpowiedni przewód. Taka konstrukcja urządzenia powoduje, że wydmuch pary ze stopy żelazka może być nieustanny i znacznie mocniejszy.

Jeśli prasujesz często i dużo, to warto postawić na stację parową.

Prasowanie parą – jakie inne urządzenia?

Żelazko parowe

Żelazko parowe zna zapewne większość z nas. Posiadają one w swoim korpusie zbiornik na wodę. Po włączeniu żelazka, w specjalnym pojemniku woda podgrzewana jest do temperatury wrzenia, wskutek czego zamienia się w parę. Parę tę możemy uwolnić, używając odpowiedniego przycisku na rączce, a wtedy wydmuchiwana jest przez szereg otworów w stopie żelazka. Żelazko na parę w zdecydowanej większości przypadków jest połączone z gniazdkiem za pomocą przewodu. Jednak na rynku dostępnych jest też kilka modeli bezprzewodowych.

Żelazko z generatorem pary

Odmianą żelazka parowego jest żelazko z generatorem pary. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie należy go mylić z generatorem pary. To po prostu żelazko parowe o wyjątkowo mocnym wyrzucie pary.

Udostepnij artykuł

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz